دکتر نرگس علی حسنی

متخصص قلب و عروق


كمك به درمان بزرگ شدن بيش از حد قلب

نانو حاملی برای مبارزه با مشکل بزرگ شدن بافت قلب ساخته شد محققان با استفاده از یک نانوساختار لیپیدی، نانوحاملی برای رساندن پروتئینی موسوم به اپلین به بافت قلب ساختند، این پروتیین می تواند برای رفع مشکل هایپرتورپی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب مفید باشد، نتایج آزمایش های انجام شده روی موش ها رضایت بخش بوده است.

نانو حاملی برای مبارزه با مشکل بزرگ شدن بافت قلب ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه استنفورد فرمولاسیون جدیدی ارایه کردند که با استفاده از آن می توان نوعی پپتید درمانی موسوم به اپلین را به درون بافت قلب تزریق کرد.

با این روش می توان برخی بیماری های قلبی را بهبود داد، این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش جدید، اپلین را وارد بدن موش های بیمار کردند، نتایج نشان داد که عملکرد قلب آن ها بهبود قابل توجهی پیدا کرده است.

راجاداس از محققان این پروژه می گوید: نتایج این پروژه گامی مهم در مسیر توسعه روش های درمان بیماری های قلبی است.

هایپرتورپی یا بزرگ شدن بیش از حد قلب، یکی از عوامل مرگ ورزشکاران است، عملکرد اشتباه دریچه، استرس و تمرینات سنگین از عوامل بروز این مشکل است.

گیرنده های پروتئین G روی بافت های قلب نقش حسگر استرس را ایفا می کنند، در صورت وجود اپلین، این گیرنده کور شده و مانع از بروز مشکل می شود، زمانی که قلب به هر دلیل، طپش های شدیدی را تجربه کند، ترشح اپلین افزایش می یابد.

در بیمارانی که مشکل هایپرتروپی دارند، سطح اپلین در بدن آن ها بسیار کم است؛ دلیل این موضوع مشخص نیست، پزشکان برای رفع این مشکل، تزریق وریدی اپلین را تجویز می کنند اما داروی تزریق شده عمر کوتاهی داشته و به سرعت از پلاسمای خون زدوده می شود، بنابراین دوره اثربخشی آن بسیارکوتاه و در حدود 8 دقیقه است، برای حل این مشکل محققان از یک نانوحامل پپتیدی استفاده کردند تا اپلین را در بدن حفظ کنند.

این تیم تحقیقاتی اسب تروجانی از جنس لیپید ساختند که به عنوان نانو حامل، اپلین را در بر گرفته و آن را از سیستم خون به بافت قلب می رساند، زمانی که این دارو در دو نوبت با فاصله 14 روز به موش های آزمایشگاهی تزریق شد، موش های مورد نظر نسبت به موش های کنترل، بهبود قابل توجهی به دست آوردند.

نتایج این پژوهش در نشریهBiomaterialsمنتشر شده است.


آدرس مطب : تهران ، بلوارمرزداران ، بین خ ایثار و دانش ، روبروی كوچه نارون ، پلاک 122 ، طبقه سوم
تلفن : 44275752 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقالاتمقالات اختصاصيآدرس مطباخبارارائه خدماتبيوگرافيصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر